Kategorie
Domy Drewniane

Dekarz – zawód przyszłości. Rozmowa z Arkadiuszem Pachutem, zdobywcą I miejsca w 4. edycji programu TOP DEKARZE

Dach jest niezbędnym elementem każdego budynku. To wie każdy. Jednak nie wszyscy uświadamiają sobie, że jego prawidłowe wykonanie wymaga dużej znajomości tematu, rzetelnej wiedzy i profesjonalnego podejścia. Bardzo często wykończenie dachu nie jest pracą ściśle rzemieślniczą, lecz balansuje na granicy artyzmu. To sprawia, że dobry dekarz powinien być fachowcem, a także podchodzić do swojej profesji z zamiłowaniem, czy wręcz z pasją. O dekarstwie, jego specyfice i perspektywach rozmawiamy z przedstawicielem zawodu – Arkadiuszem Pachutem, dekarzem z województwa zachodniopomorskiego, zdobywcą I miejsca w 4. edycji programu TOP DEKARZE, organizowanego przez firmę CREATON Polska.

Jak to się stało, że został Pan dekarzem?
Zajmuję się dekarstwem, ponieważ mój ojciec pracował na dachach. Po skończeniu studiów na Uniwersytecie Szczecińskim, na kierunkach zarządzanie oraz bezpieczeństwo narodowe chciałem się usamodzielnić i nie planowałem biznesu rodzinnego. Zacząłem szukać pracy, jednak żadne zajęcie mi nie odpowiadało, nie przynosiło zadowolenia i satysfakcji, w tym finansowej. I tak wróciłem do korzeni, bo widocznie było mi to pisane. Uprawiam dekarstwo już od 7 lat – początkowo razem z ojcem i bratem, a teraz już samodzielnie. Specjalizuję się w dachach skośnych pod dachówkę i blachodachówkę. Mamy niezależne firmy, ale współpracujące ze sobą.

Mając takie pokoleniowe doświadczenie i nawiązując do perspektywy Pana ojca czy może Pan powiedzieć, jak zmienił się zawód dekarza?
Wcześniej nie było tylu rozwiązań, udogodnień, co teraz. Na początku mojej przygody z dekarstwem zajmowaliśmy się głównie wymianą pokryć dachowych. Nie spotykało się wtedy takiej różnorodności produktów, tylko 50/50 – dachówka albo blachodachówka. Musieliśmy sami poznawać wszystkie aspekty montażu. Obecnie wiele rozwiązań jest gotowych, ale można i trzeba ciągle się doszkalać. Podstawą pracy dekarza są dobre narzędzia. Jak obstawiamy dach rusztowaniem, w zależności od tego, czy jest on kopertowy, dwuspadowy czy po całości elewacji – niezbędny jest profesjonalny sprzęt, taki jak np. winda dekarska. Kiedyś nie mieliśmy podobnych udogodnień. A dzisiaj, dzięki nim, ta praca jest lżejsza, trwa krócej i czerpiemy z niej więcej radości.

Co najbardziej ceni Pan w swojej pracy?
Przede wszystkim swobodę działania, to, że nie pracuję w jednym miejscu, a także możliwość rozwoju zawodowego. Moje godziny pracy są elastyczne, a obszar działania spory. Lubię poznawać nowe okolice, nowych ludzi. Kontakt rodzi kontakt, więc nawiązane znajomości mogą się w przyszłości przydać. Lubię tę pracę, bo mówiąc, z przymrużeniem oka, to zajęcie dla „dużych chłopców”, których cieszy używanie różnych elektronarzędzi.

Jakie cechy powinien posiadać dobry dekarz?
Przede wszystkim powinien być cierpliwy. Gdy pracujemy od podstaw na nowym obiekcie, to wszystko jest proste, łatwe, równe. Natomiast przy przekładaniu dachu natrafiamy na niespodzianki, musimy być kreatywni, wymyślać rozwiązania, jak to wszystko ułożyć, obrobić, żeby nie było przecieków i estetycznie wyglądało. Niektóre zadania dekarskie, takie jak przełamania dachów i obróbki blacharskie wymagają precyzji, dokładności i właśnie cierpliwości. Dekarz to także zawód dla ludzi pracowitych i odważnych. Pamiętajmy, że to praca niebezpieczna, bo przebywamy na wysokości.

Arkadiusz_Pachut_TOP_DEKARZE2
Arkadiusz Pachut

Dzisiaj dekarz to nie tylko instalator dachu, to również doradca, ekspert, mentor dla inwestora…
Nie każdy klient pyta mnie o zdanie, bo często ma już gotowe rozwiązania, ale jeśli mam możliwość, to odwołuję się do doświadczenia i korzystam z wiedzy, w tym tej przekazanej przez przedstawiciela handlowego producenta, który zna produkt od podszewki. Jeśli klient pyta mnie jaki materiał wybrać, jakie rozwiązanie zastosować na dachu, zawsze polecam produkty z najwyższej półki. Tłumaczę, że dach jest robiony raz na całe życie i nie ma sensu oszczędzać na materiałach, bo za parę lat trzeba będzie dołożyć do remontu.

Na co inwestor powinien zwrócić uwagę w pierwszej kolejności przy wyborze dachówki?
Zawsze pytam, jaką chce mieć dachówkę – ceramiczną czy cementową. Jeśli nie wie, jaka jest różnica między nimi, tłumaczę. Pokazuję różne rodzaje i modele dachówek (płaska, falista), pomagam dobrać kolorystykę i rodzaj powierzchni (naturalna, angoba, glazura w przypadku ceramicznych) oraz przedstawiam różne przykłady dachów, wizualizacje połaci etc. Wskazuję na właściwości, takie jak szczelność, trwałość, odporność. Mówię o gwarancji.

To wymaga ogromnej wiedzy i doskonałego rzemiosła. Skąd czerpie Pan inspiracje, rozwija warsztat?
Z poradników branżowych, czasopism specjalistycznych, imprez targowych, warsztatów i przede wszystkim ze szkoleń, takich jak organizowane przez Akademię CREATON. Podoba mi się to, że zajęcia odbywają się w nowoczesnym centrum szkoleniowym tuż przy zakładzie CREATON (w Widziszewie, woj. wielkopolskie), w warunkach odwzorowujących warunki pracy na realnej połaci dachu wykonanej z produktów marki. Doceniam ich poziom merytoryczny – prowadzone są przez wysokiej klasy specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie w branży. Ta forma edukacji jest dla mnie niezwykle atrakcyjna nie tylko ze względu na specjalizację – Akademia szkoli głównie w dachach skośnych, ale również daje możliwość swobodnej wymiany doświadczeń zawodowych z ekspertami i kolegami po fachu.

Jakie najciekawsze realizacje ma Pan na swoim koncie, z których jest Pan najbardziej dumny?
Im dach jest bardziej połamany, tym efekt pracy jest lepszy. Jeśli dach jest dwuspadowy, dachówka oczywiście ładnie się na nim prezentuje, ale jeśli mamy dach wielospadowy z dużą liczbą przełamań, naroży, koszy, gąsiorów, to efekt jest rewelacyjny. Moim pierwszym wyzwaniem w pracy dekarza i pierwszą dużą inwestycją była wymiana pokrycia dachowego na obiekcie objętym ochroną konserwatorską. Cały dach trzeba było odwzorować tak, jak zrobili go poprzednicy w 1909 roku. Poprawa więźby plus dach kryty karpiówką na początku mojej kariery, gdzie nie mieliśmy jeszcze windy dekarskiej, były nie lada wyczynem.

Arkadiusz_Pachut_TOP_DEKARZE3
Arkadiusz Pachut z Rafałem Ziółtkowskim, doradcą CREATON Polska

Jaki, Pana zdaniem, jest najlepszy przepis na sukces w branży dekarskiej?
Wraz z moją ekipą wykonujemy kilkanaście dachów w miesiącu. Jeżeli jest zgrany zespół, każdy wie, co ma robić, to jest to możliwe i przekłada się na wymierne efekty, w tym finansowe.

Jak odpoczywa dekarz?
Choć nie mam zbyt wiele czasu na odpoczynek, lubię go spędzać aktywnie – najczęściej biegam uprawiam też kolarstwo i kajakarstwo. Zawsze też coś układam – w pracy wiadomo – dachówkę, a w czasie wolnym, jeśli pogoda jest niesprzyjająca, układam puzzle.

Czy mógłby Pan polecić ten zawód młodym? Co przekazałby Pan młodzieży, która chciałaby wejść do zawodu?
Dekarz to zawód przyszłości. Polecam pójście do szkoły dekarskiej. Dawniej czeladnik praktykował u mistrza i zdobywał szlify dekarskie dość długo. To było i jest nadal cenne, ale mamy krótszą drogę. Dobra szkoła i potem specjalistyczne szkolenia, które przyspieszają edukację i dają wybór – praca na swoim, czy w firmie u kogoś.

Dlaczego możemy powiedzieć, że dekarz to zawód przyszłości?
Tak jak wspomniałem – to perspektywiczny zawód. Dzisiaj w tej branży ewidentnie brakuje fachowców, stąd potencjał do jej rozwoju jest olbrzymi. Każdy młody, jeśli tylko ma predyspozycje zdrowotne czy manualne i chce się uczyć, ma szansę na zdobycie zawodu – dobrego, stabilnego i dającego satysfakcję. W obecnych czasach sporo ludzi się buduje, a dach, to po fundamentach, drugi najważniejszy element domu i podstawa do dalszych prac. Ciągle przybywa także remontujących. Pracy na pewno nie zabraknie, poza tym można się specjalizować np. w rodzajach pokrycia.

Dekarstwo to pasja czy zawód?
To musi być raczej pasja niż zawód. Trzeba je lubić. Nie można tak sobie przyjść do pracy, poukładać parę dachówek i pójść do domu. Należy wziąć odpowiedzialność za to, co się robi, wtedy i dach jest ładnie zrobiony, i klient zadowolony, a dekarz ma satysfakcję. Niczego więcej nie potrzeba.

Dziękuję za rozmowę.

creaton.pl

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Wystartowała „SZWEDZKA PROMOCJA-CASHBACK”. Kup powietrzną pompę ciepła szwedzkiej marki NIBE i odbierz 2000 zł zwrotu na konto!

Dnia 16 sierpnia 2023r. ruszyła „Szwedzka Promocja – Cashback” na pompy ciepła NIBE. Organizatorem promocji jest NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. To jedyna na polskim rynku, zakrojona na tak szeroką skalę akcja promocyjna, w ramach której końcowy użytkownik pompy ciepła otrzymuje zwrot części kosztów zakupu – Premię pieniężną w wysokości 2000 zł!

„Szwedzka Promocja – Cashback” trwa od 16.08.2023 r. do 30.11.2023 r. lub do wyczerpania puli pomp ciepła.

Promocja skierowana jest do końcowych użytkowników, którzy w okresie trwania promocji dokonają zakupu powietrznej pompy ciepła NIBE, zachowają oryginał dowodu zakupu i zarejestrują się na stronie www.szwedzkapromocja.pl

W ramach promocji NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. oferuje częściowy zwrot (cashback) kwoty zakupu pompy ciepła NIBE, w postaci Premii pieniężnej w wysokości 2000 zł.

Produktami objętymi promocją jest łącznie 2500 szt. powietrznych pomp ciepła NIBE:

• typu monoblok: NIBE F2040, NIBE F2120, NIBE S2125

• typu split: NIBE SPILT AMS.

O wzięciu udziału w promocji decyduje kolejność zgłoszeń tj. odesłania kompletnego formularza rejestracyjnego.

Szczegółowe informacje dotyczące promocji wraz z regulaminem i formularzem rejestracyjnym, dostępne są na stronie www.szwedzkapromocja.pl

Co istotne! „Szwedzką Promocję – Cashback” można łączyć z promocją „Przybij piątkę z NIBE”, trwającą do dn. 30.11.2023 r. Zobacz jak otrzymać bezpłatną 5-letnią gwarancję: https://szwedzkapromocja.pl/promocja-przybij-piatke-z-nibe/

Wybierz szwedzkie pompy ciepła NIBE – jakość, niezawodność i niższe rachunki za ogrzewanie!

Szwedzi wiedzą co dobre dla nich i dla środowiska. Dlatego marka NIBE cieszy się pozycją jednego z liderów europejskiego rynku pomp ciepła.

Obejrzyj film promocyjny: https://www.youtube.com/watch?v=QrAidxd9aoU

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Co wybrać – klasyczną dachówkę czy nowoczesną blachodachówkę?

Wybór pokrycia na dach nie należy do łatwych decyzji, zarówno wtedy, gdy planujesz remont starego dachu, jak i podczas budowy domu. To inwestycja na lata, która wymaga rozważenia wielu opcji. Decydując się na pokrycie dachowe, bez wątpienia musisz zwrócić uwagę na to, co najlepiej się sprawdzi w Twoim przypadku: dachówki ceramiczne, cementowe czy może lekkie i nowoczesne blachodachówki. Dach to nie tylko ozdoba budynku – jego rolą jest pokrycie go w taki sposób, aby gwarantował trwałość i bezpieczeństwo na wiele lat. Eksperci Florian Centrum podzielili się wskazówkami, które mogą zdecydowanie ułatwić podjęcie decyzji o wyborze pokrycia dachowego.

Dachówka czy blachodachówka – które z rozwiązań jest lepsze?

Materiał
Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na to, czym różnią się te pokrycia dachowe. Dachówki ceramiczne wykonane są z gliny, natomiast dachówka cementowa – jak wskazuje jej nazwa – składa się głównie z cementu, ale również z kruszywa i barwnika.
Blachodachówki natomiast wykonane są z arkuszy blachy profilowanej, której rdzeniem jest aluminium lub stal. Z wierzchu umieszczona jest powłoka z tworzywa sztucznego, bądź posypka, sprawiająca, że blaszane pokrycia do złudzenia przypominają klasyczne dachówki.

Kolor
Decydując się na dachówkę ceramiczną musimy wiedzieć, że jest ona dostępna tylko w kolorach gliny. Dachówki cementowe natomiast dostępne są w szerszej gamie kolorystycznej, jednak wybór wciąż jest bardzo ograniczony.

Zupełnie inaczej jest w przypadku blachodachówek. W ofercie Florian Centrum – polskiej marki, od lat produkującej najwyższej jakości wyroby stalowe i pokrycia dachowe znajdziesz wiele zróżnicowanych barw i odcieni, co znacznie ułatwi dostosowanie pokrycia dachowe do ścian, stolarki czy nawet kolorów sąsiednich dachów, co bez wątpienia przełoży się na zachowanie ogólnej estetyki zabudowy. Ze względu na zastosowanie wytrzymałych materiałów trwałość dachówek blaszanych Florian jest bardzo wysoka. Z tego powodu, producent udziela na nie wieloletniej gwarancji.

Konstrukcja dachu
Na zastosowanie dachówkę ceramicznej bądź cementowej można zdecydować się w przypadku dachu o kącie nachylenia optymalnie między 35 a 45 stopni. Wybór blachodachówki umożliwia natomiast zastosowanie jej na dowolnym rodzaju dachu o kącie nachylenia przekraczającym dwanaście stopni. Ponadto, blachodachówkę można ułożyć również na dowolnej konstrukcji więźby dachowej.

Waga
Kiedy zastanawiasz się, na jakie pokrycie dachowe postawić znaczenie ma również jego waga. Dach pokryty dachówką ceramiczną, bądź betonową wiąże się z posiadaniem bardziej wytrzymałej, masywnej więźby, co wiąże się z kosztami realizacji projektu budowlanego. Waga klasycznej dachówki może osiągnąć nawet do 75 kilogramów na metr kwadratowy. W przypadku blachodachówki nie przekracza ona zwykle 6 kilogramów na taką samą powierzchnie. Blachodachówka to wyjątkowo lekkie pokrycie dachu. Pozwala to na znaczne zminimalizowanie kosztu inwestycji – więźba dachowa może być bowiem o nawet 25% mniejsza.

Odporność na wilgoć
Podczas wyboru pokrycia dachowego warto również zwrócić uwagę na jego odporność na wilgoć. W przypadku blachodachówek jest ona bardzo wysoka. Dachówka ceramiczna natomiast może nasiąkać wodą, co umożliwia rozwijanie się na niej mchu. Blachodachówki nie nasiąkają wodą wcale, co wpływa również na to, że nie zwiększają one swojego ciężaru pod wpływem wody. Ponadto, są odporne na intensywne ulewy.

Montaż
Materiał pokrycia dachowego ma znaczenie również w kwestii jego montażu. Klasyczne dachówki są niestety dość kruche, co sprawia, że łatwo można je uszkodzić podczas transportu. Blachodachówki z kolei są bardziej wytrzymałe – sprawdzona dostawa pozwala przewieźć je niemal bez ryzyka. Montaż pokrycia z blachy jest również znacznie prostszy i nie wymaga dużych nakładów czasowych. W przypadku blachy ciętej na wymiar dostosowuje się jej długość lub ilość do połaci. Przy wyborze blach modułowych rozmiar arkusza jest stały.

Koszt inwestycji
Ceny blachodachówek, dachówek betonowych oraz ceramicznych utrzymują się na podobnym poziomie. Różnica pod kątem ekonomicznym zachodzi natomiast na poziomie całkowitego kosztu inwestycji. Wraz z wyborem pokrycia dachowego musimy pamiętać również o budowie więźby dachowej. W przypadku blachodachówki nie musi być ona tak masywna. Montaż blaszanego pokrycia wymaga też zastosowania mniejszej liczby akcesoriów i narzędzi.

Florian – wysokiej jakości blachodachówki dla Ciebie

Marka Florian od lat produkuje wysokiej jakości blachodachówki w różnych wzorach i kolorach. Stosuje nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz odporne na czynniki atmosferyczne i mechaniczne materiały. Dzięki temu trwałość blachodachówek Florian jest bardzo wysoka. Sprawdź ofertę tej marki i dowiedz się więcej!

www.floriancentrum.com.pl

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Dachówki przelotowe – rodzaje i ich funkcje na dachu

Dachówki przelotowe to funkcyjne dachówki ceramiczne i cementowe o specjalnej konstrukcji umożliwiającej przeprowadzenie przez połać dachu wybranego systemu instalacyjnego – na przykład baterii solarnych lub masztu anteny. Dobry produkt tego typu musi cechować doskonała szczelność, wysoka trwałość oraz atrakcyjna estetyka. Wszystkie te zalety posiadają dachówki przelotowe marki CREATON, dopasowane do modeli podstawowych zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym.

Akcesoria dostosowane do potrzeb
Dachówki przelotowe różnią się od siebie w zależności od funkcji, jaką mają pełnić. Przykładowo modele antenowe umożliwiają bezpieczne i szczelne przeprowadzenie masztu przez pokrycie. Dachówka solarna pozwala natomiast na połączenie paneli słonecznych z pozostałą częścią instalacji fotowoltaicznych. Jeszcze inny rodzaj produktów przeznaczony jest do rur łączących kominy z piecami gazowymi.
Pomimo swojej funkcji, dachówki przelotowe nie mogą wpływać niekorzystnie na szczelność dachu. Dodatkowo nie powinny również zaburzać jego estetyki – najlepszym wyborem są więc modele kolorem oraz formą w pełni dopasowane do reszty pokrycia, na przykład rozwiązania dla modeli dachówek ceramicznych SIMPLA, CANTUS czy TITANIA marki CREATON.

CREATON_dachowki_przelotowe_03

Dachówki przelotowe CREATON – rozwiązania najwyższej jakości
W ofercie CREATON Polska dostępne są trzy rodzaje ceramicznych dachówek przelotowych: antenowa, gazowa (do kominów gazowych) oraz solarna. Wyróżniają się one trwałością, pomysłową i niezwykle funkcjonalną konstrukcją, a także atrakcyjnym wyglądem. Pozostają spójne ze wszystkimi podstawowymi modelami ceramicznymi marki – od holenderek płaskich (jak FUTURA, PREMION), przez esówki (SINFONIE, MELODIE) po karpiówki (KLASSIK, PROFIL). Współtworzą z nimi przemyślane, komplementarne systemy. Warto zaznaczyć, iż dach wykorzystujący wyłącznie ceramiczne produkty CREATON może zostać objęty (zgodnie z warunkami umieszczonymi na stronie internetowej producenta) gwarancją na okres aż do 50 lat, którą jednak utracimy, stosując inne rozwiązania, zastępujące oryginalne dachówki przelotowe.

CREATON_dachowki_przelotowe_01
W zależności o danego rozwiązania do zestawów montażowych CREATON dołączone mogą być również: tekturowy szablon umożliwiający wykonanie precyzyjnych otworów w membranie dachowej, odpowiedni adapter oraz giętki przewód przyłączeniowy lub rura. Montaż dachówek przelotowych marki jest więc łatwy i szybki. Złożenie wszystkich elementów zestawu nie wymaga użycia kleju ani zastosowania dodatkowych zabiegów uszczelniających. W efekcie prace dekarskie trwają krócej, dzięki czemu możemy ograniczyć koszty całej inwestycji.

Wykorzystanie oryginalnych dachówek przelotowych – zaprojektowanych i wytworzonych przez tego samego producenta, co wybrany przez nas model dachówki połaciowej – to rozwiązanie najlepsze z wielu względów. Przede wszystkim gwarantuje spójność całego systemu dachowego, co przekłada się bezpośrednio na jego szczelność, funkcjonalność oraz trwałość. Równocześnie w ten sposób zachowujemy jednolity wygląd połaci, która będzie prezentować się elegancko i estetycznie.

CREATON_dachowki_przelotowe_04

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

LG na targach IFA zaprezentuje rozwiązanie do zrównoważonego zarządzania energią

Domowy system energetyczny firmy łączy magazyn energii i pompę ciepła, zapewnia efektywne zarządzanie energią, a także wyjątkową wygodę użytkowania

Na targach IFA 2023 firma LG Electronics zaprezentuje swoją wizję bardziej zrównoważonego stylu życia w postaci zeroemisyjnego domu „Net-Zero House”. Nowy system energetyczny oferuje kompletne rozwiązanie do zarządzania energią, ogrzewaniem i chłodzeniem w gospodarstwie domowym. Składa się z dwóch kluczowych komponentów: magazynu energii (ESS) oraz pompy ciepła powietrze-woda (AWHP) Therma V™ R290 Monobloc.

System LG to kompletne rozwiązanie energetyczne, dzięki któremu dom staje się bardziej ekologiczną przestrzenią. Wszystko dzięki połączeniu magazynu energii LG Electronics z pompą ciepła LG Therma V™, co umożliwia wydajne ogrzewanie oraz wygodne zarządzanie energią – magazynowanie, użytkowanie oraz oszczędzanie.

Pompa LG Therma V™ zapewnia całoroczny komfort cieplny w pomieszczeniach i – co równie ważne – zużywa energię bardziej efektywnie niż tradycyjny system ogrzewania. Zgodnie z europejskim dążeniem do dekarbonizacji pompa Therma V™ R290 Monobloc pomaga użytkownikom zmniejszyć ślad węglowy wytwarzany w ich domach poprzez wykorzystanie energii z otaczającego ją powietrza dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego R290, który ma niezwykle niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) wynoszący zaledwie trzy jednostki. Urządzenie jest również w stanie wygenerować wysoką temperaturę wody wykorzystywaną przez zainstalowane w domu grzejniki.

Qoj2eBoQQy_rGCGBsGpjP-mKfeqpJN3DI_96DdrQqzU=315

Zintegrowany z pompą ciepła magazyn energii (ESS) oferuje innowacyjny i wygodny sposób na maksymalnie efektywne wykorzystanie energii odnawialnej w domu, a ponadto służy jako zapasowe źródło mocy w przypadku awarii zasilania sieciowego. W ciągu dnia, kiedy produkcja energii słonecznej jest wyższa, jej nadwyżka może być magazynowana i kierowana do zintegrowanego zbiornika wody pompy ciepła. Z kolei wieczorem, gdy zużycie energii jest zwykle wyższe, system wykorzystuje zmagazynowaną energię do grzania wody i zasilania urządzeń domowych, co zwiększa efektywność i niezależność energetyczną. W przypadku przerwy w zasilaniu magazyn energii może pomóc w podtrzymaniu działania podstawowych systemów, takich jak ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie. Nadwyżki mogą być więc magazynowane lub odsprzedawane dostawcy.

Oprócz pompy ciepła Therma V™ magazyn energii współpracuje także z urządzeniami AGD firmy LG – pralką, lodówką, piekarnikiem, zmywarką i szafą parową Styler, a nawet ładowarką do samochodów elektrycznych. Odwiedzający „Net-Zero House” podczas targów IFA 2023 będą mogli obejrzeć wykres ukazujący, w jaki sposób zmagazynowana w systemie energia dociera do wszystkich zainstalowanych urządzeń, zmniejszając obciążenie sieci elektrycznej i jednocześnie obniżając miesięczne rachunki za prąd.

 

Co więcej, domowy system energetyczny współpracuje z LG ThinQ Energy – intuicyjną w obsłudze aplikacją do zarządzania energią. Umożliwia ona użytkownikom sterowanie wszystkimi inteligentnymi urządzeniami, zarządzanie systemem HVAC (Heating – ogrzewanie, Ventilation – wentylacja, Air Conditioning – klimatyzacja) oraz monitorowanie magazynowania i zużycia mocy z niemal dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Ponadto urządzenia z trybem oszczędzania energii pomagają efektywnie ją wykorzystywać, co można łatwo sprawdzić za pośrednictwem aplikacji ThinQ1.

Dom zeroemisyjny prezentuje na targach IFA 2023 nasze kreatywne rozwiązania do zarządzania energią, w tym domową platformę energetyczną obsługiwaną przez ThinQ Energy. Pokazuje to, jak mocno firma LG jest zaangażowana w tworzenie zrównoważonych rozwiązań zarówno w zakresie systemów HVAC, jak i urządzeń domowych, aby poprawiać jakość życia ludzi. Będziemy nadal wykorzystywać nasze wiodące w branży technologie podstawowe, aby tworzyć rozwiązania, które przynoszą korzyści ludziom i planecie.

Lyu Jae-cheol, prezes LG Electronics Home Appliance & Air Solution Company

Odwiedzający stoisko LG (hala 18, Messe Berlin) na targach IFA 2023 w dniach 1‑5 września będą mogli zapoznać się z domem zeroemisyjnym i wieloma innymi innowacjami ułatwiającymi życie.

Kliknij i dowiedz się więcej o produktach Air Solutions

1 Przetestowano w wewnętrznym laboratorium LG. Przy założeniu wykonywania miesięcznie dwudziestu cykli suszenia 3 kg wsadu za pomocą modelu suszarki RH80V9AVHN przy użyciu cyklu Bawełna+ w trybie Energy EcoHybrid™ (183 kWh) można zaoszczędzić do 77 kWh rocznie w porównaniu z użyciem cyklu Bawełna+ w trybie Time EcoHybrid (260 kWh).

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Panele dachowe. W czym tkwi sekret ponadczasowej elegancji?

Panele dachowe to innowacyjna forma pokrycia, która od kilkunastu lat umacnia swoją pozycję na rynku. Dawniej pokrywano nimi m.in. połacie budynków zabytkowych, a obecnie wybierane są przede wszystkim przez inwestorów ceniących sobie nowoczesny, minimalistyczny design. Jakie są główne zalety blachy na rąbek stojący, a także jak prezentują się poszczególne rodzaje tego rozwiązania, mówi Marcin Kluz, dyrektor ds. sprzedaży hurtowej firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy.

Atrakcyjny, nowoczesny design, a także łatwość i szybkość montażu – to tylko niektóre z zalet tego rodzaju pokrycia dachowego. Blacha na rąbek stojący, jak inaczej nazywane są panele dachowe, stanowi idealne zwieńczenie modernistycznych brył domów z dwuspadowymi dachami bezokapowymi. Stosowana jest również w przypadku bardziej tradycyjnych konstrukcji mieszkaniowych, np. w popularnych domach bliźniaczych. Atrakcyjna stylistyka sprawia, że inwestorzy niezmiennie chętnie decydują się właśnie na to rozwiązanie, z kolei łatwość montażu to niewątpliwa korzyść z punktu widzenia dekarza. A jak w tym względzie prezentują się oferty producentów?

Różne szerokości

Obecnie w ofertach producentów pokryć dachowych z blachy można znaleźć panele dachowe różnych szerokości. – Najwęższym panelem z oferty Regamet jest Alex o całkowitej szerokości 317 mm. Ten profil nadaje budynkowi niepowtarzalny charakter i lekką, szlachetną linię. To propozycja, która równie dobrze będzie prezentowała się na bryłach modernistycznych, jak i klasycznych. Łatwość montażu i dyskretne łączenia sprawiają, że pokrycie to jest eleganckie, a przy tym funkcjonalne – podsumowuje przedstawiciel firmy Regamet.

Większa szerokość – minimalistyczna forma

Wspólną cechą preferencji nabywców tego typu formy pokrycia dachowego jest upodobanie do nowoczesnej, oszczędnej formy. Pewną prawidłowością jest również to, że osoby o designerskich upodobaniach chętniej decydują się na panele szersze. Taką propozycją z oferty firmy Regamet jest panel Oskar, którego szerokość całkowita wynosi 530 mm. – Ze względu na szeroki rozstaw rąbków doskonale podkreśla minimalistyczny wygląd nowoczesnych domów, choć jego prosta linia bardzo dobrze współgra również z tradycyjnym budownictwem. Warto wspomnieć o tym, że podobnie jak inne panele z naszej oferty, tak i ten dostępny jest w wariancie PRO, który charakteryzuje się najwyższą jakością poświadczoną nawet 50-letnią gwarancją, jak w przypadku wykończenia powłoką PURTEXT STRONG 300 – zapewnia Marcin Kluz.

W ten sposób inwestor zyskuje pewność, że jego dach będzie prezentował się nie tylko nowocześnie, lecz również estetycznie przez długie lata.

Nowoczesność i wygoda

Najnowszym przykładem wciąż rosnącej popularności pokryć dachowych są panele MAX PRO i MAX CLASSIC, które w ubiegłym roku wzbogaciły ofertę Regamet. Tę propozycję firmy wyróżnia co najmniej kilka cech sprawiających, że panele są atrakcyjne zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i dekarza montującego je na dachach i elewacjach.
Uwagę zwraca już sama szerokość pojedynczego panelu, która w tym wypadku jest ponad dwukrotnie większa od standardowych pokryć tego rodzaju – jest to ponad 1100 mm. Tym samym panel MAX jest jednym z najszerszych produktów dostępnych na rynku. Co ważne, jest to korzyść dla wszystkich: – Z montażem pokrycia takiej szerokości na połaci dachowej fachowiec jest w stanie poradzić sobie znacznie szybciej. Inwestor z kolei otrzymuje produkt atrakcyjny wizualnie i jednocześnie korzystny cenowo – tłumaczy Marcin Kluz.

Bez względu na to, który wariant paneli dachowych inwestor zdecyduje się zamontować na swoim dachu, może mieć pewność, że przy odpowiednio dobranej, trwałej powłoce jego dach będzie prezentował się atrakcyjnie i ponadczasowo przez długie lata.

www.regamet.pl

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

W nawiązaniu do tradycji – klasyczna holenderka płaska w nowoczesnym wydaniu

Dachówki ceramiczne od wieków zajmują wysoką pozycję wśród materiałów wykorzystywanych na pokrycie dachu. Szeroki asortyment dostępnych modeli na rynku sprawia, że osoby decydujące się na budowę domu mogą swobodnie wybierać spośród wielu dostępnych opcji. Jedną z najpopularniejszych od lat dachówek jest niezmiennie ceramiczna holenderka płaska. Dlaczego model o takim kształcie jest tak chętnie wybierany na współczesne dachy? Na czym polega jego fenomen?

Włosko-holenderska tradycja
Dachówki holenderki płaskie doskonale łączą klasyczne, znane od wieków wzornictwo i ponadczasową elegancję z nowoczesnym designem oraz wygodą użytkowania. Holenderki należą do grupy klasycznych dachówek esówek, które wyróżniają się charakterystycznym poprzecznym profilem zbliżonym w kształcie do litery S. Ich bezpretensjonalny urok sprawił, że dachy pokryte esówką na trwale wpisały się w nasz krajobraz. Tworzą niebagatelną historię architektury nawiązującą do najlepszych wzorców włoskiego renesansu czy długowiecznego budownictwa holenderskiego, skąd zresztą pochodzą.
Z kolei prosty i oszczędny kształt holenderek płaskich nadał im bardziej nowoczesny rys, powodując, że ta forma doskonale koresponduje z najnowszymi trendami współczesnego budownictwa. Atrakcyjność holenderek płaskich dodatkowo wspomaga duża różnorodność stylistyczna. Modele tych dachówek obfitują w bogatą paletę kolorów i różne (glazurowane, angobowane, a nawet dodatkowo uszlachetniane) powłoki. Dzięki temu inwestorzy zyskują możliwość wyboru na dach swojego domu unikalnych rozwiązań.

PREMION_NOBLESSE_czarna_krysztalowa_glazurowana_0250

Piękno i funkcjonalność w parze
Jednak nie tylko atrakcyjny wygląd decyduje o tak dużej popularności ceramicznej holenderki płaskiej. Do jej zalet zaliczyć można z pewnością też uniwersalny kształt i doskonałą szczelność. Dachówki wyposażone w zaawansowany system zamków tworzą doskonałą barierę dla wody opadowej. A praktyczny rozmiar i łatwość zastosowania sprawiają, że bez problemu ułożymy z nich dach wielospadowy z licznymi lukarnami czy zdobieniami, jak i prostą, nowoczesną konstrukcję.
Oczywiście poszczególne modele holenderek płaskich różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale też wieloma innymi parametrami, jak np. formatem, wielkością fali, wagą, konstrukcją zamków, dostępnością dodatkowych akcesoriów dachowych czy ceną. Stąd przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na poszczególne oferty. Lider rynku dachówki ceramicznej, CREATON Polska dysponuje obszernym asortymentem nowoczesnych, o wysokiej jakości, dachówek ceramicznych holenderek płaskich. Modele takie jak: TITANIA, PREMION, FUTURA, HARMONICA, MAGNUM, HARMONIE, BALANCE i MZ3 na dobre zagościły na niejednym dachu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Popularna dachówka wielkiego formatu
Wśród dachówek wielkiego formatu niezwykłą popularnością cieszy się TITANIA. Jej powodzenie nie może zbytnio dziwić, gdyż rozmiar XL oraz tolerancja przesuwu na zamkach ok. 43 mm, umożliwiają uzyskanie minimalnego zużycia na imponującym poziomie ok. 9 szt./m², dzięki czemu sporo oszczędzamy na kosztach budowy. Ponadto doskonałe współdziałanie ze sobą zamków i zakładek dachówki TITANIA zabezpiecza połać przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Zaawansowany system odprowadzenia wody na powierzchnię dachówki daje pewność pełnej szczelności dachu.
Co więcej, dzięki rozbudowanym zamkom, przy użyciu odpowiedniej membrany marki CREATON, dachówkę ceramiczną TITANIA można instalować na połaci o nachyleniu już od 10°. Dostępna jest też w wielu kolorach. Z powłoką NUANCE (angobowana podkreślająca głębię koloru oraz zwiększająca odporność dachówki na wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych), w barwach: miedzianej, łupka i antracytowej. Pokryta powłokami FINESSE i NOBLESSE (glazurowane, nadające połysk i gładkość powierzchni, przez co wyjątkowo zabezpieczające dachówki), w tonach: łupka, kasztanowym, brązowym, i czarnym.

TITANIA_FINESSE_czarna_glazurowana_0100

Idealna na dach o niskim kącie nachylenia
Z kolei nieco mniejsza FUTURA wiedzie prym, jeśli chodzi o pakiet kolorów. Możemy więc nabyć dachówkę klasyczną w naturalnej czerwieni albo z powłoką NUANCE w odmianach: miedzi, czerwieni winnej, ciemnobrązowej, szarej, czarnej i w kolorze łupka. Za to z powłokami FINESSE w czerwieni i czerwieni winnej, w kolorze łupka, czarnej oraz NOBLESSE w antik płomieniowanej, brązowej, ciemnozielonej, a nawet oryginalnej ciemnoniebieskiej.
Dachówka FUTURA idealnie sprawdzająca się na klasycznych dachach jest niezwykle funkcjonalna. Dzięki perfekcyjnej konstrukcji zamków, wykonanych w technice labiryntowej, jest jednym z modeli (obok PREMION i SINFONIE) o największym zakresie kątów nachylenia połaci od 7° do 90°. Tolerancja przesuwu na zamkach górnych, wynosząca aż 29 mm, pozwala optymalnie dopasować dachówkę do połaci, bez żadnego negatywnego wpływu na stopień szczelności całego dachu.

Szlachetna, barwiona w masie
Równie dużym uznaniem cieszy się też barwiona w masie holenderka płaska PREMION. Bogaty wybór angob NIUANCE (miedź, brąz, mangan matowy, w kolorze łupka, czarny matowy), glazur FINESSE i NOBLESSE (czerwień winna, brąz, kasztan, czarny i czarny kryształowy, a także kryształowy w kolorze łupka) uzupełniony o naturalną czerwień sprawia, że jest to jedna z ciekawszych propozycji w ofercie CREATON. Ponadto dachówka PREMION wyróżnia się najwyższą jakością i znakomitymi parametrami funkcjonalnymi. Jest doskonałą propozycją dla osób, które szukają połączenia klasycznej holenderki płaskiej z nowoczesnymi rozwiązaniami.
PREMION powstaje z najlepszych i najczystszych złóż gliny w innowacyjnym procesie wypału KERALIS w ponad 1100°C. Produkt w całym przekroju posiada jednolitą barwę, dzięki czemu nie ma potrzeby jego malowania w miejscach cięć lub ewentualnych uszkodzeń. Korpus dachówki charakteryzuje się wysoką gęstością i niewielką nasiąkliwością, dlatego PREMION wyróżnia się wyjątkową odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Możliwość montażu na połaci o kącie nachylenia już do 7° sprawia, że dachówka idealnie sprawdza się również w przypadku modernistycznych budynków.

PREMION_FINESSE_czarna_glazurowana_0249

Tak więc, bez względu na fakt, czy należymy do pasjonatów nowoczesnej architektury, czy do amatorów bardziej tradycyjnych form, siła ponadczasowych kształtów ceramicznej dachówki holenderki płaskiej sprawi, że w każdym przypadku nasz dach zachwyci wzorem pełnym szyku oraz spójną i elegancką stylistyką.

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Jubileuszowy konkurs filmowy dla wykonawców ISOVER

W tym roku marka ISOVER obchodzi swoje trzydziestolecie. Jubileusz jest okazją do świętowania, a jeśli świętowanie to także wspólna zabawa. Lider rynku wełny szklanej zaprasza swoich wykonawców do wzięcia udziału w konkursie „Buduję z ISOVER”. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są od 1 sierpnia do 31 października b.r., w 3 edycjach miesięcznych – sierpniowej, wrześniowej i październikowej.

Jesteś wykonawcą i w swojej codziennej pracy zajmujesz się montażem izolacji cieplnych i akustycznych z wykorzystaniem niepalnej wełny mineralnej szklanej i skalnej ISOVER? Weź udział w konkursie, pochwal się czym zajmujesz się w pracy znajomym oraz branży i wygraj atrakcyjne nagrody: voucher pieniężny, zestaw nagród upominkowych oraz udział w integracyjnym spotkaniu finałowym! Łączna pula nagród głównych to 30 000 PLN.

Aby wziąć udział w konkursie i stanąć w szranki z kolegami po fachu musisz tylko nagrać film, na którym pokażesz, jak pracujesz z produktami marki ISOVER, zamieścić go na twoim prywatnym bądź firmowym profilu jako post publiczny na Facebooku, Instagramie, You Tube lub Tik Toku i przesłać link do tego filmu korzystając z formularza zamieszczonego na isover.pl/konkurs. Pamiętaj, że opublikowany w mediach społecznościowych film musi być oznaczony #30latISOVER lub #ISOVER.

Wykonawcy filmowcami

Zadasz sobie zapewne pytanie, jaki powinien być konkursowy film. Musi on pokazywać realizację prac z wykorzystaniem produktów izolacyjnych marki ISOVER i nie może przekroczyć 30 minut, ale pamiętaj: krótkie formy mile widziane! Oznaczenia ISOVER muszą być dobrze wyeksponowane, a montaż produktów zgodny ze sztuką budowlaną. Reszta, to kwestia twojej kreatywności. Dodatkowo punktowane będzie przedstawienie zastosowania rozwiązań systemowych ISOVER w połączeniu z markami Rigips lub Weber.

Filmowcem w budowlanym kasku może zostać pracownik lub właściciel firmy budowlanej – każda „osoba fizyczna”, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która w związku z wykonywaną działalnością zajmuje się montażem produktów izolacyjnych marki ISOVER.

ISOVER30lat_Plakat_konkurs_Buduje_z_ISOVER_online

Co zgarną zwycięzcy?

Łączna pula nagród głównych wynosi 30 000 PLN. Prace konkursowe oceniać będzie specjalnie powołana Kapituła. Zaplanowano 3 edycje konkursu – sierpniową, wrześniową i październikową. Aby zwiększyć swoje szanse na wygraną, do konkursu można się zgłosić wielokrotnie – ale każde zgłoszenie wymaga wysłania oddzielnego formularza z unikatowym nagraniem. Każdego miesiąca do wygrania jest 10 zestawów nagród II stopnia, obejmujące głośnik bezprzewodowy marki DeWalt, nóż do cięcia wełny, limitowaną jubileuszową bluzę z kapturem oraz zaproszenie do udziału w finale.

Zwycięzcy każdej z edycji spotkają się 30 listopada na uroczystej gali finałowej, podczas której poznamy 10. zdobywców voucherów o wartości 3 000 zł oraz nowych ambasadorów ISOVER. Spotkanie będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz wspólnej integracji fachowców z ekspertami ISOVER.

– To jakie dodatkowe atrakcje planujemy niech pozostanie niespodzianką, ale z pewnością porozmawiamy o izolacjach budowlanych oraz jak możemy wspierać wykonawców w ich codziennej pracy. Chcemy też po prostu wspólnie spędzić czas bo w tym zabieganiu codziennym warto się na chwilę razem zatrzymać. Wierzymy, że w kolejnych latach relacje łączące nas z klientami będą stale się rozwijać. Nie bez kozery ISOVER 30 lat świętuje pod hasłem „30 lat to dopiero początek!” – zachęca Zuzanna Schön, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. marketingu w ISOVER, Rigips i Weber.

Regulamin oraz szczegóły konkursu dostępna na stronie: https://www.isover.pl/konkurs

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Zmniejsz koszty budowy domu – Ceny na rekuperacje z lata 2022

Mamy świadomość, że ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne dla wszystkich naszych Klientów. Inflacja, podwyżki cen surowców, wzrost kosztów paliwa i transportu – rozumiemy te wyzwania i chcemy pomóc w poprawieniu komfortu życia.

Lato to czas, który kojarzy się z wypoczynkiem, beztroską i oczywiście podróżami. A teraz mamy dla Was coś zupełnie wyjątkowego – podróż w czasie! Oczywiście, to nie będzie fizyczne przemieszczenie w czasie, ale gwarantujemy nie mniej emocjonującą przygodę. Podjęliśmy niezwykłą decyzję, aby zignorować te niekorzystne trendy i zablokować ceny naszych rekuperatorów na poziomie z lipca 2022 roku.

Artykul_Ceny_na_rekuperacje_z_lata_2022_2

Oferta obejmuje wszystkie nasze topowe produkty. Dzięki temu macie pewność, że wybieracie spośród najnowocześniejszych, najbardziej wydajnych i energooszczędnych urządzeń dostępnych na rynku. Nie wiesz jaki rekuperator wybrać? Nasi wykwalifikowani eksperci udzielą porady oraz wsparcia, pomagając znaleźć model idealnie dopasowany do Waszego domu.

Artykul_Ceny_na_rekuperacje_z_lata_2022_3

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie internetowej oraz do kontaktu z naszym zespołem na: https://rekuperatordladomu.pl

Materiał promocyjny marki Vents Group