Kategorie
Domy Drewniane

Okucia okienne według producentów stolarki

Klienci końcowi rzadko mają możliwość wyboru wszystkich elementów okuć okiennych w swojej stolarce, więc to po stronie producenta okien leży ciężar wyboru właściwych opcji. Jakie rozwiązania są dziś w cenie i pozwalają producentom budować doskonałą opinię?

Okucia do zautomatyzowanych linii produkcyjnych

Dziś większość produkcji jest przynajmniej częściowo zautomatyzowana, więc i okucie okienne musi wpisywać się w tę technologię produkcji. Samo to nie jest już dziś zaskakujące, natomiast z punktu widzenia producentów stolarki PCV ważne jest, aby dane rozwiązania można było zastosować na konkretnej linii produkcyjnej, czyli na przykład instalować w określonej kolejności, w dowolnym takcie i z podziałem na kilka podprocesów produkcyjnych. To okucia okienne mają wpasować się w linię produkcyjną stolarki, a nie na odwrót. Takich rozwiązań jest relatywnie niewiele, natomiast korzystanie z nich pozwala na uzyskanie wyższej jakości produktu końcowego bez konieczności ponoszenia sporych nakładów na integrację danego systemu okuć.

Najwyższa jakość okuć

To producent stolarki będzie de facto oceniany za sumaryczną jakość swoich wyrobów, w tym również za jakość okuć, mimo że te dostarcza zewnętrzny wykonawca. Koniecznością jest zatem wybór takiego systemu okuć okiennych, który będzie zapewniał wieloletnią i bezawaryjną pracę okien i drzwi nawet w trudnych warunkach. To oznacza, że zamawiając najtańsze dostępne na rynku rozwiązania, producent stolarki PCV będzie sprowadzał na siebie całą krytykę za ich kiepskie wykonanie. Oczywiście – istnieją ścieżki pozwalające pociągnąć do odpowiedzialności za wady producenta okuć, jednak ze względów praktycznych znacznie rozważniej jest po prostu postawić na rozwiązania technologicznie dojrzalsze i skuteczniejsze.

Dostępność wielu wariantów

Okucia okienne zwykle są traktowane jako element głównie funkcjonalny, jednak nie można zupełnie pominąć ich estetyki. Nabiera to dodatkowego znaczenia, jeśli w katalogu producenta stolarki znajdują się linie produktowe adresowane do różnych grup odbiorców. Z jednej strony oczywiście okucia powinny wówczas zapewniać w każdym przypadku odpowiednią funkcjonalność, ale z drugiej – często powinny też być opracowane nieco inaczej pod kątem estetyki. To może oznaczać na przykład dostępność modeli kompaktowych lub zwiększeniem nośności przy zachowaniu niezmienionych wymiarów zewnętrznych. Są to elementy, które w dłuższej perspektywie pozwalają na tworzenie bardziej odróżniających się linii produktowych i zaspokojenie oczekiwań klientów z wielu różnych segmentów.

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu. W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – między innymi opadami deszczu, śniegu oraz gradu, silnym wiatrem czy skrajnymi temperaturami. Równocześnie jednak pozostaje narażony na szereg różnego rodzaju zagrożeń. Które z nich są najczęstsze i jak można się skutecznie przed nimi zabezpieczyć? – radzi ekspert marki CREATON, Jarosław Kostrzewa.

Kontakt z wilgocią
Przez cały rok dach ma kontakt z wilgocią. Najczęściej pochodzi ona z opadów deszczu, jednak bardzo wiele powstaje jej także wiosną lub podczas zimowych odwilży, gdy topnieje zalegający na połaci śnieg. Woda, która przedostanie się pod pokrycie, może doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji. Zagrożona jest zwłaszcza warstwa termoizolacyjna, która na skutek zamarznięcia traci swoje właściwości. Kontakt z wilgocią szkodzić może wszystkim elementom metalowym znajdującym się na połaci oraz w jej bezpośrednim otoczeniu. Pokrycia takie jak blachodachówki, orynnowanie, czy akcesoria dachowe podatne są na korozję – najczęściej jeżeli wcześniej doszło do ich mechanicznego uszkodzenia.

Porastanie przez rośliny
Powierzchnia dachu narażona jest na porastanie przez rośliny. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na estetykę, ale i trwałość oraz funkcjonalność całej konstrukcji. Problem ten dotyczy zwłaszcza budynków położonych w pobliżu terenów zielonych, na przykład przy lesie lub parku. Przed negatywnym działaniem środowiska chronione są dachówki z powłokami – angobami i glazurami. Niezwykle skuteczną osłonę zapewnia innowacyjna powierzchnia DURATOP PRO stosowana na dachówkach cementowych CREATON. Posiada ona właściwości hydrofobowe, dzięki którym krople deszczu nie wnikają w pokrycie, lecz spływają po nim, samoczynnie czyszcząc połać.

CREATON - SIMPLA - NUANCE antracytowa angobowana
CREATON – SIMPLA – NUANCE antracytowa angobowana

Uszkodzenia powstające na skutek mrozu
Ochronne powłoki chronią dachówki również przed wnikaniem wody w ich strukturę. Ta podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co potrafi doprowadzić do pękania pokrycia. Na tym polu pomocne są też przeprowadzanie regularnie zabiegi impregnacji dachówek.

Zalegający śnieg oraz lód
Zimą problemem – szczególnie w przypadku dachów płaskich lub posiadających mniejszy kąt nachylenia – potrafi być zalegający na połaci śnieg. Stanowi on znaczne obciążenie dla konstrukcji, zwłaszcza jeżeli po stopnieniu ponownie zamarzł, zmieniając się w lód. Dlatego w regionach gdzie występują intensywne opady, istotne jest regularne usuwanie nadmiaru śniegu.

CREATON ochrona przeciwsniezna
CREATON ochrona przeciwśnieżna

Silny wiatr
Silny wiatr to kolejne zjawisko będące w stanie zaszkodzić konstrukcji dachu. Wichury potrafią uszkodzić jej elementy – szczególnie gdy z jakiegoś powodu są one już osłabione. Poprawnie przeprowadzony montaż wysokojakościowych produktów znacząco zmniejsza ryzyko zaistnienia takiej sytuacji.

Szkody wyrządzone przez zwierzęta
Zagrożenie dla dachów mogą stanowić też zwierzęta. Gryzonie oraz większe ssaki (np. kuny) potrafią uszkodzić między innymi warstwę izolacji i membrany dachowe. Obecność ptasich gniazd psuje natomiast estetykę budynku, równocześnie utrudniając odprowadzanie wody z połaci. Regularna inspekcja oraz stosowanie środków odstraszających zapobiegają tego rodzaju sytuacjom.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu w dużej mierze związane jest z regularnym kontrolowaniem jego stanu, systematycznym przeprowadzaniem zabiegów konserwacyjnych, ale też z wyborem wysokojakościowych, trwałych i odpornych produktów. Skutecznie zapobiegną one większości problemów, pozwalając tym samym uniknąć kosztownych napraw.

CREATON_GOTEBORG - PLANAR czarna
CREATON_GOTEBORG – PLANAR czarna

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

„MISIE RATOWNISIE” dla Pogotowia Ratunkowego w Limanowej

Mieczysław Joniec, właściciel firmy JONIEC®, po raz kolejny przekazał na ręce Dyrektora Szpitala Powiatowego w Limanowej Pana Marcina Radzięty wyjątkowe pluszaki nazwane ,,Misie Ratownisie”.

Przytulanki trafiają do dzieci, które są przewożone karetką pogotowia w wyniku uczestnictwa w wypadku drogowym, bądź w razie potrzeby transportu medycznego. Inicjatywa ma na celu wsparcie małych pacjentów w trudnych chwilach i dodanie im odrobiny radości w stresowej sytuacji. Pomysłodawcą akcji jest Kierownik Kolumny Transportu Sanitarnego w Limanowej Zbigniew Jeż.

Działalność sponsoringowa i charytatywna stanowi ważny element społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma JONIEC® każdego roku wspiera lokalne inicjatywy kulturalne i społeczne. Jest też mecenasem działań sportowych, wspiera organizacyjnie i finansowo udział wielu młodych zawodników w projektach i zawodach sportowych.

JONIEC_Misie Ratownisie_2023 (6)

Współpraca reklamowa

Kategorie
Domy Drewniane

Weź udział w konkursie Aluprof i KRISPOL – zaprojektuj dom z cichym luksusem i wygraj dofinansowanie na drzwi tarasowe SKYLINE o wartości 70 000 zł!

To już ostatni moment na wzięcie udziału w wyjątkowym konkursie „Pokaż nam projekt swojego domu i wygraj dofinansowanie do drzwi tarasowych SKYLINE” organizowanym przez Aluprof, producenta systemów aluminiowych dla budownictwa oraz firmę KRISPOL, specjalizującą się w stolarce otworowej. Do 11 grudnia architekci i inwestorzy mogą przesyłać swoje zgłoszenia, spośród których jury wybierze zwycięski projekt. Celem konkursu jest promowanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w budownictwie, które łączą wysoką jakość, funkcjonalność i estetykę z dbałością o środowisko i wysoki komfort życia.

Konkurs polega na zaprojektowaniu domu, który wpisuje się w ideę cichego luksusu, czyli unikalnego połączenia minimalizmu, naturalności i zrównoważonego rozwoju. W projekcie należy uwzględnić drzwi tarasowe SKYLINE, innowacyjny system drzwi tarasowo-przesuwnych, łączący lekkość konstrukcji z dużymi przeszkleniami i panoramicznym widokiem.

Wygraj dofinansowanie o wartości 70 000 zł

Najciekawszy projekt domu zostanie nagrodzony 70 000 zł w formie dofinansowania do drzwi tarasowych SKYLINE. Dzięki wąskim profilom i ukrytej ramie, która sprawia, że konstrukcja jest niemal niewidoczna, zapewniają one nowoczesny i minimalistyczny wygląd budynku. Rozwiązanie łączy w sobie lekkość konstrukcji z dużymi przeszkleniami, które doświetlają wnętrze i zapewniają panoramiczny widok na otoczenie. Drzwi pozwalają na komfortowe, bezprogowe przejście z domu na taras, tworząc jednolitą przestrzeń, a dodatkowo – za sprawą zastosowania profili o konstrukcji 3-komorowej z izolacją termiczną i szklenia pakietami 3-szybowymi – zapewniają również doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Pomagają też utrzymać odpowiednią temperaturę i ciszę w domu, a także zmniejszyć zużycie energii. Zwycięzca konkursu otrzyma dofinansowanie na drzwi zaprojektowane na wymiar, według przedłożonego przez siebie projektu.

Ostatnia szansa na zgłoszenie!

Aby wziąć udział w konkursie należy do 11 grudnia 2023 roku przesłać swoje autorskie zgłoszenie konkursowe wraz z załączonym projektem (wielkości pliku maksymalnie 20MB) oraz skanem wypełnionego zgłoszenia za pośrednictwem formularza konkursowego. Regulamin konkursu dostępny jest na stronach Aluprof i KRISPOL. Wyniki konkursu oraz wyróżnione prace zostaną ogłoszone 20.12.2023 r. na stronie Krispol.pl.

Prace konkursowe oceni jury w składzie: Bożena Ryszka, Dyrektor Działu Marketingu i PR Aluprof, Łukasz Piszczek, Ambasador KRISHOME, Paweł Kobryński, architekt reprezentujący pracownię Front Architects oraz Natalia i Roman Milwicz, duet architektów z pracowni „Milwicz Architekci”.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: https://krispol.pl/zapraszamy-do-swiata-cichego-luksusu/?fbclid=IwAR1a8COl2L0Uhsw7E2fQadHJMWGbr8mG8DsmQcXcoTdClTrppyl0DdRziX8

Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com.

Współpraca reklamowa