Kategorie
Domy Drewniane

Tradycja czy płyta fundamentowa? Co sprawdzi się w Twoim domu?

Tradycja czy płyta fundamentowa? Co sprawdzi się w Twoim domu?

 

Fundamenty tradycyjne oparte są na ławach i ścianach fundamentowych. Połączenie później wykonanego chudziaka oraz ścian fundamentowych bez możliwości pełnego odizolowania tych elementów, powoduje powstawanie mostków termicznych, a w konsekwencji dużych strat ciepła.

Aby uniknąć strat ciepła do gruntu, warto rozważyć postawienie domu na płycie fundamentowej. Płyty fundamentowe posiadają pełną izolację od gruntu, zatem fundament budynku nie ma żadnych mostków termicznych. Płyta sprawdzi się również dużo lepiej w trudnych warunkach gruntowych, gdzie występuje wysoki poziom wody gruntowej lub nośność gruntów jest słaba. Dzięki niskiemu posadowieniu płyty fundamentowej, nie trzeba robić wykopu na 1,4 m. Przeważnie wystarcza wykop na głębokość 50-60 cm. Pozwala to w wielu przypadkach na bezpieczne wykonanie fundamentu i oddalenie się od wody gruntowej. Sama budowa płyty fundamentowej dla domu do 200 m2 zabudowy, to czas około 5-7 dni roboczych plus 28 dni wiązania betonu. Wykonanie ław tradycyjnych z chudziakiem dla takiego samego budynku zajmuje 45 dni plus 28 dni wiązania betonu. Płyta fundamentowa pozwala zatem znacząco przyśpieszyć realizację i zmniejszyć koszty robocizny. Równomierne rozkładanie się ciężaru budynku na całą powierzchnię płyty fundamentowej daje pewność, że budynek nie będzie niekontrolowanie osiadał, a co za tym idzie nie ma ryzyka pękania ścian.

Płyta fundamentowa krok po kroku

Przed przystąpieniem do realizacji płyty fundamentowej należy wykonać badania gruntu, aby ocenić ich stan oraz zakres prac ziemnych. Prace ziemne polegają na wymianie warstwy nienośnej (gleba, nasyp niekontrolowany) na utwardzoną pospółkę, czyli mieszaninę piasku ze żwirem. W podbudowie układana jest pełna kanalizacja oraz wszystkie przepusty (do wody, prądu oraz np. pompy ciepła), które wyprowadzane są metr poza obrys płyty. Na dobrze zagęszczoną podbudowę układana jest izolacja termiczna. Dzięki tej izolacji płyta jest całkowicie odizolowana od gruntu co chroni ją przed utratą ciepła. Jedyną nieizolowaną krawędzią płyty jest posadzka, poprzez którą oddawane jest ciepło do wnętrza budynku. W zależności od ciężaru budynku oraz warunków gruntowych dobierany jest typ izolacji. Kiedy projektowany budynek będzie wykonany z ciężkich materiałów i będzie wywierał duży nacisk na płytę fundamentową lub grunty są podmokłe, zaleca się zastosowanie izolacji polistyrenu ekstrudowanego. Zbrojenie płyty fundamentowej powinno zostać dokładnie indywidualnie przeliczone dla każdego budynku na etapie projektowania. W płycie fundamentowej zaleca się zastosowanie klasycznego, pełnego zbrojenia, czyli górnej i dolnej siatki zbrojeniowej łącznie z strzemionami pod ścianami zewnętrznymi. Takie połączenie pozwala osiągnąć maksymalną nośność dla danego fundamentu. Kolejnym etapem, tym razem opcjonalnym, jest umieszczenie w płycie fundamentowej systemu grzewczego. Można zastosować 3 typy ogrzewania: wodne, powietrzne i elektryczne. Ostatnim elementem jest beton odpowiednio dobrany na etapie projektowania. Jego klasa oraz grubość powinny być zaznaczone w projekcie.

Ciepła płyta fundamentowa wywodzi się ze Skandynawii, gdzie była odpowiedzią na trudne warunki klimatyczne. Sprawdzona i stosowana w Polsce od prawie 30 lat gwarantuje energooszczędną i stabilną konstrukcję. Odpowiednia dla każdego budynku.

Płyta fundamentowa a budynek drewniany

Płyta fundamentowa jest bardzo dobrym połączeniem z budynkiem drewnianym. Mowa tutaj zarówno o budynku szkieletowym jak i modułowym. W przypadku tego drugiego, można zakończyć stan surowy otwarty bardzo szybko, bo zaledwie w 2-3 miesiące od rozpoczęcia prac. Samo wykonanie płyty fundamentowej jest krótkie, bo trwa przeważnie od 5 do 7 dni roboczych. Montaż ścian domu modułowego również trwa przeważnie kilka dni. Sumując te dni wraz z okresem 28 dni wiązania płyty fundamentowej można bardzo przyśpieszyć czas budowy. Każda płyta fundamentowa jest indywidualnie projektowa dla danego budynku oraz badań geotechnicznych działki, na której będzie zlokalizowany. Na etapie projektowania jest możliwe ustalenie w jaki sposób mają być mocowane ściany do płyty. Konstrukcja płyty pozwala na kotwienie i wiercenie w wyznaczonych miejscach. Lekka konstrukcja budynku drewnianego nie obciąża płyty fundamentowej, co pozwala uzyskać na atrakcyjne zestawienie stali w płycie. Każdy budynek drewniany w zależności od konstrukcji ma inną grubość ściany konstrukcyjnej, co przekłada się na indywidulany dobór grubości izolacji pionowej płyty fundamentowej na podstawie projektu budynku. Dzięki temu nawet najbardziej wymagające konstrukcje będą izolowane zgodnie z sztuką budowlaną. W przypadku domów drewnianych zarówno płyta fundamentowa z systemem grzewczym jak i bez systemu grzewczego będą bardzo dobrze komponowały się z tą technologią. W przypadku grzewczej płyty fundamentowej nie trzeba obawiać się, że przy ewentualnym kotwieniu lub wierceniu uszkodzi się system grzewczy. System grzewczy nie jest układany pod ścianami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, a wokół tych ścian pozostawione zostaje od 10 cm do 15 cm rezerwy, gdzie również nie układa się systemu grzewczego. Takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko uszkodzenia umieszczonego już płycie fundamentowej systemu grzewczego.

Koszt budowy fundamentów

Zapewne wydawać się może, że płyta fundamentowa jest droższym rozwiązaniem. Przy jej budowie zużywa się na pewno więcej materiału potrzebnego do izolacji płyty oraz wykonywane są dodatkowe elementy jak drenaż wokół budynku. Należy jednak pamiętać, że płyta fundamentowa znacząco skraca czas budowy, czyli pomniejsza koszty robocizny. Jeżeli w płycie fundamentowej zostanie umieszczony system grzewczy, wtedy płyta jest od razu posadzką budynku i nie trzeba wykonywać na niej żadnej izolacji oraz wylewek. Pozwala to przeprowadzić kilka etapów budowy fundamentów jednocześnie. Okazuje się, że nowa technologia w ostatecznym rachunku wcale nie musi być droższa. Warto wspomnieć, że dzięki lepszej izolacji fundamentu można zaoszczędzić na kosztach użytkowania – ogrzewania domu. Koszty budowy obydwu fundamentów są zbliżone. Jeżeli chcesz, aby realizacja przebiegła szybko, sprawnie i profesjonalnie, a budynek miał charakter energooszczędny to zdecyduj się na płytę fundamentową. Jeżeli cenisz sobie tradycyjność, budynek nie jest wymagający i część prac chciałbyś spróbować wykonać sam, to możesz zdecydować się na fundamenty tradycyjne.

Płyta fundamentowe – wady i zalety

Płyta fundamentowa pozwala znacząco skrócić czas budowy. Dzięki pełnej izolacji od gruntu zostają wyeliminowane wszystkie mostki termiczne, zatem nie ma żadnych strat ciepła do gruntu. Równomiernie rozłożony nacisk na płytę skutkuje bezpiecznym posadowieniem budynku nawet w trudnych warunkach gruntowych – nie ma ryzyka niekontrolowanego osiadania budynku. W płycie można również umieścić system grzewczy, co sprawia że płyta jest od razu docelową posadzką. Płyta działa wtedy jako akumulator ciepła, oddając je do wnętrza budynku. Pojawia się wtedy większa bezwładność, która wydłuża zmianę temperatury w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że przy realizacji płyty fundamentowej należy wcześniej przewidzieć wszystkie przyłącza i ich lokalizację oraz wybrać sposób montażu odwodnieni liniowych oraz okien tarasowych.

Z czego najlepiej wykonać hydroizolację płyty fundamentowej?

inż. Mats Mattsson
inż. Mats Mattsson, prezes Zarządu Legalett Polska Sp. z o.o. | www.legalett.com.pl

Klasa styropianu stosowana przy projektowaniu płyt fundamentowych jest uzależniona od obliczeń. Otrzymane z obliczeń naciski na grunt i sprężystość podłoża określają jaką klasę, a właściwie jaką wytrzymałość styropianu musimy zastosować. Izolacja dobierana jest do technologii danego budynku, co ogranicza straty ciepła, ale też zabezpiecza konstrukcje domu, zarówno termicznie, jak i przed wilgocią pochodzenia gruntowego. Warto wiedzieć, na który sposób izolacji się zdecydować – mamy do wyboru ten nieco bardziej tradycyjny w postaci styropianu EPS czy styrodur XPS. Styrodur inaczej nazywany XPS jest zarówno lekki, jak i wytrzymały. W przeciwieństwie do styropianu, styrodur jest gładki, wprost jednorodny i nie posiada wysokiej porowatości, co sprawia, że jest gęsty, twardy i niemalże nie nasiąkliwy. Styrodur posiada niezwykle wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz bardzo dużą odporność na wilgoć, dlatego chętnie wykorzystuje się do izolacji zarówno fundamentów, jak i tarasów, cokołów czy płaskich dachów. Dowiedz się, czym charakteryzują się oba warianty i wybierz najlepszy dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *